Zbliża się Global Action Week (Światowy Tydzień Działań - 20-26.04.2009).
Weź w nim udział i zorganizuj Wielkie Czytanie w swojej szkole, placówce oświatowej, bibliotece lub przedszkolu!
Przeczytaj jak to zrobić!
Wielkie Czytanie jest częścią dorocznego Global Action Week, który odbywa się co roku w trzeciej dekadzie kwietnia i służy informowaniu o kampanii UNESCO, UNICEF i EI (Education International – Międzynarodówki Edukacyjnej) – Edukacja dla Wszystkich oraz przypomnieniu Milenijnych Celów Rozwoju, których realizacji podjęły się kraje zrzeszone w ONZ, w tym Polska. Edukacja dla Wszystkich promuje ideę, zgodnie z którą każdy ma prawo do bezpłatnej, dobrej jakości edukacji publicznej.
Podczas Światowego Tygodnia Działań tysiące szkół i placówek oświatowych i organizacji nauczycielskich prowadzi kampanie w ponad 100 krajach, aby upewnić się, że ich rządy robią wszystko, co w ich mocy, w dziedzinie edukacji. W zeszłym roku w wzięło w niej udział 9 milionów ludzi.
Tematem przewodnim tegorocznej kampanii są problemy analfabetyzmu i niskiego poziomu umiejętności czytania wyrażające się w haśle: OTWÓRZ KSIĄŻKĘ – OTWÓRZ DRZWI!
Autorzy założeń tegorocznej akcji przypominają, że tylko co piąty dorosły mieszkaniec naszego globu potrafi czytać i apelują do polityków oraz wszystkich ludzi dobrej woli o poprawę tego stanu rzeczy. Ambasadorami idei kampanii Edukacja dla Wszystkich są uczniowie i nauczyciele. Co roku w jednym – tym samym na całym świecie dniu – odbywa się główna impreza akcji – Wielka Światowa Lekcja. W tym roku jest to Wielkie Czytanie.
Etapy w ramach przygotowania Wielkiego Czytania
• Zaproście zasłużonego polityka (np. znanego posła, senatora, prezydenta miasta) lub inną ważną dla lokalnej społeczności osobistość życia publicznego i poprosić jego/ją o przeczytanie krótkiego fragmentu książki, która stanowiła jego/jej ulubioną lekturę wówczas, gdy był/-a w wieku uczniów, z którymi się spotka. Wzór listu znajdziecie w załączniku i na stronie internetowej ZG ZNP.
• Waszym celem jest zorganizowanie wydarzenia medialnego z udziałem możliwie największej publiczności. Dlatego uprzedźcie o tym lokalne media i zwróćcie im uwagę na daty. W miarę możliwości postarajcie się przygotować plakat lub afisz informujący o Wielkim Czytaniu.
• Przygotujcie z uczniami informacje o tym, czym jest czytanie i dlaczego jest dla ludzi takie ważne. Prezentacja może mieć formę gazetki, wystawy rysunków uczniów lub innych prac poświęconych problemom czytania, analfabetyzmu lub niskiego poziomu umiejętności czytania
• Wybierzcie dwóch, trzech uczniów (w różnym wieku, jeśli impreza będzie organizowana jednocześnie dla młodszych i starszych klas) i poproście je o przeczytanie krótkich fragmentów swoich ulubionych książek lub czasopism przed audytorium.
• Zwróćcie się do możliwie dużej liczby znanych osób i poproście je o podpisanie Deklaracji nawołującej do tworzenia warunków do nauki czytania wszystkim ludziom na świecie – dzieciom i dorosłym. Zbierzcie te podpisy z odpowiednim wyprzedzeniem (przed Krajowym Wielkim Czytaniem). Nazwiska osób, które podpiszą się pod deklaracją można wyczytać podczas spotkania. Podpisane deklaracje prześlijcie na adres ZG ZNP po zakończeniu kampanii. Wzór deklaracji znajdziecie w załączniku (można ją powielić lub na stronie ZG ZNP – można wydrukować w kolorze).
• Prześlijcie informacje o Wielkim Czytaniu do lokalnych władz, mediów, szkół, organizacji i wybranych przedstawicieli lokalnej społeczności.
• Przedstawcie zaproszonemu politykowi cele i ideę kampanii „Edukacja dla Wszystkich”, porozmawiajcie z nim o tym, jak ważne jest, by politycy dbali o tworzenie dostępu do edukacji.
• Świetnym pomysłem może być zorganizowanie występu/koncertu w celu podsumowania akcji Wielkiego Czytania – dla osób wspierających kampanię. Występ szkolnego zespołu może być także jednym z elementów spotkania z gościem podczas Wielkiego Czytania.
• Wykorzystajcie wszystkie własne pomysły, które zwiększą atrakcyjność tego przedsięwzięcia i wpłyną na spopularyzowanie kampanii. Inspiracją może być dla Was artykuł ABC Czytania, który znajduje się wśród materiałów.
• Udokumentujcie Wielkie Czytanie i wszystkie działania, jakie podejmiecie w Światowym Tygodniu Działań na rzecz dostępu do Edukacji dla Wszystkich. Możecie zrobić zdjęcia, kopie lub skany prac uczniów, nagranie audio i/lub video, napisać krótkie sprawozdanie. Wzór sprawozdania znajdziecie na stronie internetowej ZG ZNP. Wasze relacje prześlijcie na adres ZG ZNP z dopiskiem Wielkie Czytanie. Wszystkie materiały zostaną przekazane do Brukseli, a niektóre z nich zostaną opublikowane w książce opowiadającej o przebiegu akcji w różnych krajach.
Więcej informacji na
http://www.znp.edu.pl/
http://www.ei-ie.org/globalactionweek2009/en/index.php
http://www.campaignforeducation.org/